Očima odborníka

Mariausz Wnuk

Generální ředitel a předseda představenstva skupiny ORLEN Unipetrol

Nelze sejít z cesty a na vytyčené cíle rezignovat. Nevyplatí se ani přešlapovat na místě a vyčkávat.

Jako jediný zpracovatel ropy v České republice a největší dodavatel pohonných hmot a petrochemických produktů na český trh vnímáme naši spoluzodpovědnost za transformaci českého průmyslu a ekonomiky směrem k udržitelné budoucnosti. Společně s naší mateřskou společností ORLEN podporujeme unijní závazek být nejpozději do roku 2050 emisně neutrální.

Tento závazek je učiněn v dlouhém časovém horizontu. Emisní neutralita vyžaduje významný  technologický pokrok, bez něhož jí není možné dosáhnout. Společně tak musíme intenzivně pracovat v oblasti výzkumu a vývoje na rozvoji poznání. Je to však dlouhodobá práce a nyní je obtížné predikovat rychlost vývoje nových technologií a tedy finální směr naší cesty k tomuto cíli.

Proto jsme v roce 2021 vydali dokument strategického rozvoje, ve kterém popisujeme naše kroky do roku 2030, který je klíčový pro nastartování změn, a definujeme naše plány v oblasti dekarbonizace, energetické efektivity, využívání obnovitelných zdrojů, zavádění pokročilých biopaliv a digitalizace. Na realizaci tohoto plánu postupných kroků předpokládáme vynaložit až 35 miliard korun. Očekáváme 25% snížení emisí z našeho zařízení zahrnující transformaci naší energetiky včetně budování obnovitelných zdrojů, zvýšení energetické účinnosti a nastartování využívání obnovitelného vodíku především při výrobě paliv.

Stěžejním bodem našeho zájmu je logicky dekarbonizace, a to jak chemické výroby, tak energetiky a dopravy. Unijní direktiva RED III klade před všechny z nás v této oblasti ambiciózní cíle, které jsou zejména v poslední době podrobovány opakované diskuzi, zdali a za jakých podmínek jsou splnitelné, jaká rizika obnáší a nepřináší-li veřejnosti omezení. Bude je přinášet a je nezbytné to také otevřeně říkat. Zároveň však otevírá firmám nové příležitosti a lidem nabízí  v budoucnu lepší kvalitu života. Vystoupit z komfortní zóny je totiž nevyhnutelné. Firmy to donutí přemýšlet o své budoucnosti a lépe se na ni připravit. Důležitá je ale také diskuze, neboť přináší do celé transformace racionálnost. Jakékoli omezování této diskuze nepřispívá správnosti nastavené cesty.

V naší skupině ORLEN Unipetrol máme jasno – nelze sejít z cesty a na vytyčené cíle rezignovat. Již v tuto chvíli je více než zajímavé pustit se do projektů recyklace. Proto ORLEN Unipetrol rozvíjí projekt nejen mechanické, ale chemické recyklace plastů. Zabývá se i celou problematikou odpadů, protože nákladádání s odpady je téma, které obce a jejich obyvatele trápí.

S transformací české ekonomiky je nevyhnutelná také změna životního stylu, uvažování a jednání. Samozřejmě nelze nevnímat globální makroekonomickou situaci či geopolitické trendy, které do našich myslí přinášejí nemalou tenzi a negativně ovlivňují veřejné mínění o realizovatelnosti těchto cílů. Je vždy nutné brát do úvahy také sociální otázky této změny.

Můžeme tedy alespoň zvolnit? Jistě. Tam, kde rozvoj nových technologií nedosahuje původních očekávání, měli bychom s ohledem na realitu plány korigovat. Naše skupina své strategické plány průběžně přehodnocuje a přizpůsobuje aktuální situaci. Ale v perspektivě celkové koncepce bezemisní neutrality v tempu polevit nelze. Přešlapování na místě a vyčkávání, jak to celé dopadne, není správná cesta. A to platí jak pro průmysl, tak pro státní správu. Legislativní stabilita je totiž nezbytná pro stabilní podnikatelské prostředí.

Powered by Froala Editor

Členové

Hlavní partneři

Partneři

Členové

Za podpory


Přihlášení nového člena